Gmina Dolice

Oficjalny serwis internetowy

Konsultacje społeczne

» Zadaj pytanie Wójtowi «

Gmina partnerska Vogelsang-Warsin

Vogelsang-Warsin

Galerie zdjęć

galerie zdjęć

Dane teleadresowe

Urząd Gminy Dolice
73-115 Dolice
ul. Ogrodowa 16
tel. 91 564 01 29
tel. 91 564 01 83
fax. 91 564 02 37

e-mail: sekretariat@dolice.pl

Położenie
 
 • Pic 1
 • Pic 2
 • Pic 3
 • Pic 4
 • Pic 5
 • Pic 6
 • Pic 7
 • Pic 8
 • Pic 9
 • Pic 10
 • Pic 11
Dziś jest wtorek 14 lipca 2020, imieniny obchodzą: Marceliny i Bonawentury

"KREMZEWO - Brama Czasu 2015" - tak to było

dodano: 2015-06-15 14:58:25

    „Najeźdźcy ze Stargardu byli bezwzględni i zaatakowali podgrodzie. Ze względu na obecność dzieci powiem tylko, że zabijali i rabowali. Mieli także zakusy na zamek, jednak obrońcy twierdzy okazali się silniejsi i odparli atak. Walki toczyły się jeszcze długi czas. A powodem całego tego konfliktu był połów ryb na Inie.”

    Taką narrację prowadził kasztelan zamku w Krępcewie Bartosz Kasznia podczas inscenizacji bitwy pomiędzy Stargardem a Krępcewem, która naprawdę miała miejsce na tych terenach. Walki rycerzy wzbudziły chyba największe zainteresowanie podczas tegorocznego wydarzenia kulturalno-historycznego „KREMZEWO – Brama Czasu 2015”, które odbyło się w sobotę 13 czerwca na terenach przylegających do zamku w Krępcewie. Oprócz walki wręcz i pojedynku rycerzy na koniach można było zobaczyć ostrzał zamku z trebusza (czyli machiny miotającej), wymianę strzałów łuczników, a także odpowiedź obrońców zamku w postaci strzałów z bombardy (działa nabijanego prochem). 

    Była to już trzecia edycja tej imprezy. Z roku na rok gromadzi ona coraz więcej widzów, którzy stają się także uczestnikami poprzez udział w warsztatach, grach i konkurencjach. Podczas jej trwania, oprócz wspomnianej wyżej bitwy, odbył się II Turniej Rycerski o Miecz Gryfitów i Tarczę Pomorza Zachodniego.

    W międzyczasie uczestnicy mogli zmierzyć się w grach średniowiecznych. Tym razem dla odmiany były to gry planszowe, więc trzeba było dobrze zapoznać się z regułami, aby odnieść sukces końcowy.

    Wystąpiły także dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 5 ze Szczecina, które zaprezentowały przedstawienie pt. „Mikołajek w średniowieczu”.

    Na straganach można było kupić miecze i tarcze, rękodzieło, miody pitne i podpłomyki. Swoje umiejętności prezentował garncarz ze swoim kołem, a także kowal, który wykuwał między innymi groty do strzał.

    Zgłodniali mogli pożywić się na stoisku gastronomicznym, gdzie można było spróbować  m. in. kapusty z grochem, a także kaszy ze skwarkami.

    A wieczorem puszczano wianki na rzece Inie. Następnie odbyło się symboliczne przejście przez Bramę Czasu, a tuż po tym wspaniały pokaz tańca z ogniem.

    I tak zakończyła się kolejna edycja tego wydarzenia, które już na stałe zapisało się w kalendarzu wydarzeń na terenie gminy Dolice. A jego organizacja była możliwa dzięki wsparciu Gminy Dolice, Spółdzielczej Agrofirmy Witkowo, Zamku Książąt Pomorskich ze Szczecina, Banku Gospodarstwa Krajowego, Zakładu Tartacznego Dariusza Taube z Kolina, Tartaku „Trakstol” z Rzeplina, a także wielu osób indywidualnych, które w różny sposób wsparły organizatorów.

    Organizatorami byli: państwo Magdalena i Bartosz Kasznia, sołectwo Krępcewo oraz Stowarzyszenie Rozwoju Krępcewa wraz z wolontariuszami.

    Do zobaczenia za rok!!!

Galeria zdjęć
 

elektroniczny samorząd