Gmina Dolice

Oficjalny serwis internetowy

Konsultacje społeczne

» Zadaj pytanie Wójtowi «

Gmina partnerska Vogelsang-Warsin

Vogelsang-Warsin

Galerie zdjęć

galerie zdjęć

Dane teleadresowe

Urząd Gminy Dolice
73-115 Dolice
ul. Ogrodowa 16
tel. 91 564 01 29
tel. 91 564 01 83
fax. 91 564 02 37

e-mail: sekretariat@dolice.pl

Położenie
 
 • Pic 1
 • Pic 2
 • Pic 3
 • Pic 4
 • Pic 5
 • Pic 6
 • Pic 7
 • Pic 8
 • Pic 9
 • Pic 10
 • Pic 11
Dziś jest środa 19 czerwca 2019, imieniny obchodzą: Gerwazego i Protazego

Premiera filmu o megalitach (także z Dolic)

dodano: 2018-11-27 14:06:42

    Ogólnopolska premiera filmu odbędzie się na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 5 grudnia o godz. 12:00 - wydarzenie to transmitowane będzie za pośrednictwem streamu na stronie www.archeologia.com.pl. Ogólnopolska - telewizyjna premiera filmu będzie miała miejsce w trakcie najbliższych Świąt Bożego Narodzenia na antenie TVP Historia. 

    Film „Megality - historia sprzed 5500 lat” to próba opisania i wyjaśnienia tajemnicy megalitów, jaką skrywają lasy okolic Wietrzychowic, Sarnowa, Wilczyna, Pomorza czy południa kraju. Dokument, który udało się zrealizować nie rości sobie praw do odpowiedzi na wszystkie pytania. Odpowiada i przybliża tylko to, co już udało się ustalić naukowcom wielu dziedzin. Pokazuje, jak żyli, jakimi narzędziami się posługiwali i jaki poziom zaawansowania technicznego osiągnęli ludzie, którzy zasiedlali w tych zamierzchłych czasach tereny naszego dzisiejszego kraju. Uświadomi widzom, że tuż obok nich rozegrała się historia o tysiąc lat starsza od egipskich piramid i równie tajemnicza, co kamienne kręgi Stonehenge.

    Film jest połączeniem dokumentu ze scenami fabularyzowanymi. Wszystko to ma na celu zbudowanie obrazu i przybliżenie historii prastarych mieszkańców obszaru dzisiejszej Polski, która określana jest epoką kultury pucharów lejkowatych. Posiada on ciekawą, zrealizowaną z artyzmem warstwę wizualną opisującą przedmiotową epokę. To swego rodzaju opowieść - wędrówka po ziemiach naszego kraju przed 5500 laty. Zawarte w dokumencie wypowiedzi naukowców mają charakter zrozumiały dla przeciętnego odbiorcy. Dodatkowo dopełnione są one materiałami wideo, ilustracją muzyczną i komentarzem lektorskim.

    Naukowcy, jak i sceny fabularyzowane przybliżają historię i sposób życia ludzi, których historię możemy badać i opisywać dzięki zbudowanym i pozostawionym przez nich po sobie grobowcom megalitycznym, jak i licznym artefaktom. Z unikatowym, najstarszym na świecie zachowanym wizerunkiem wozu z Bronocic na południu Polski. W warstwie obrazowej pojawiają się w tym miejscu najcenniejsze zabytki z epoki, między innymi zbiór kilkudziesięciu naczyń wykopanych w pobliżu megalitów w miejscowości Góry czy wołki z Bytynia.

 

elektroniczny samorząd