Gmina Dolice

Oficjalny serwis internetowy

Konsultacje społeczne

» Zadaj pytanie Wójtowi «

Gmina partnerska Vogelsang-Warsin

Vogelsang-Warsin

Galerie zdjęć

galerie zdjęć

Dane teleadresowe

Urząd Gminy Dolice
73-115 Dolice
ul. Ogrodowa 16
tel. 91 564 01 29
tel. 91 564 01 83
fax. 91 564 02 37

e-mail: sekretariat@dolice.pl

Położenie
 
 • Pic 1
 • Pic 2
 • Pic 3
 • Pic 4
 • Pic 5
 • Pic 6
 • Pic 7
 • Pic 8
 • Pic 9
 • Pic 10
 • Pic 11
Dziś jest sobota 19 czerwca 2021, imieniny obchodzą: Gerwazego i Protazego

Warszyn

dodano: 2011-10-14 20:01:54

Warszyn – wieś położona nad Strzelicą (prawym dopływem Płoni), 10 km na południowy wschód od Dolic i 30 km na południowy wschód od Stargardu Szczecińskiego.
W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie szczecińskim.

Wiadomości historyczne:

Miejscowość pierwszy raz była wzmiankowana w 1236 r., gdy książę wielkopolski Władysław Odonic nadał ją cystersom z Kołbacza. W średniowieczu Warszyn leżał niemalże na granicy Księstwa Pomorskiego z Marchią Brandenburską, nigdy jednak nie stał się własnością Marchii. Na miedziorytowej Wielkiej Mapie Księstwa Pomorskiego Eilhardusa  Lubinusa z 1618 r. miejscowość pozostawała jeszcze w granicach Księstwa, zaznaczona jako Warsin. W 1637 umarł książę Bogusław XIV, wraz z którym wygasła dynastia Gryfitów, panująca przeszło 500 lat na Pomorzu i Warszyn przeszedł w ręce szwedzkie. Jednak już po pokoju westfalskim w 1648 r. Warszyn przeszedł we władanie Brandenburgii. Kolejno więc od 1701 i potem od 1871 należał najpierw do Królestwa Prus, potem zaś Cesarstwa Niemieckiego. Od 1945 r. Warszyn znajduje się w granicach Polski.

Zabytki

Kościół z kostki granitowej z XIII w. Portale kościoła wyróżniają się uskokami o ostrołukowych ościeżach. W oknach ściany północnej można oglądać zachowane witraże z XIX w., a na wieży dwa dzwony z XVI w. Niestety, z zabytkowego wystroju wnętrza pozostało niewiele, przede wszystkim barokowy ołtarz główny. Organy, ogrzewanie kościelne i część ławek zostały wywiezione do kościoła w pobliskich Pełczycach zaraz po II wojnie światowej. Wieża kościoła zwieńczona jest barokowym hełmem z 8-boczną latarnią. Przy kościele znajduje się dawny cmentarz, otoczony kamiennym, XV-wiecznym murem z ozdobnymi bramkami.

Zabudowa wsi ma formę "ulicówki", składającej się z dwojaków i czworaków wybudowanych niegdyś dla pracowników miejscowego majątku.

W parku krajobrazowym znajdują się zdewastowane grobowce rodziny von Enckevort, ostatnich niemieckich właścicieli folwarku w Warszynie. Wśród nich odnaleźć można nagrobek porucznika Alberta von Enckevort, który zginął 25 października1917 r., podczas ofensywy niemieckiej we Francji. Na płycie nagrobnej można odczytać pisane po niemiecku słowa: "Miłość pokona wszystko...". Z innych, poprzednich właścicieli Warszyna znane są także takie rodziny jak: von Brederlow, von Eickstedt, Derling, von Herzberg, czy von Kaeseke.

XIX-wieczna wieża widokowa z rozebranego, starego pałacu przy drodze do Brzeziny. Istniejący obecnie zabytkowy pałac powstał na początku XX w. w stylu pseudoklasycystycznym, wyremontowany w 1980 i po pożarze w roku 1987 ponownie odbudowany. Zachodnią elewację zdobi trzyosiowy ryzalit, zwieńczony trójkątnym tympanonem, zawierającym wizerunek Orła Polskiego i herbu szlacheckiego żony byłego właściciela miejscowości. Tympanon wsparty jest na dwóch kolumnach.

Prowadząca z Warszyna do Płońska aleja obsadzona jest lipami szerokolistnymi, natomiast do Płotna osadzona jest lipami drobnolistnymi.

Nazwa niemiecka Warsin

Historia trochę nam bliższa:

lipiec 2013 r. - Dotacja Powiatu Stargardzkiego dla kościoła w Warszynie

Galeria zdjęć
 

elektroniczny samorząd