Program „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2024
W związku z pozyskaniem środków finansowych w kwocie 69 523,20 zł Gmina Dolice przystąpiła do programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Opieka wytchnieniowa”, realizowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego.
Program realizowany będzie od dnia zawarcia umowy do 31 grudnia 2024 r. przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Dolicach. Całkowity koszt realizacji programu zaplanowano na kwotę 69 523,20 zł.
1. Cel programu
Program „Opieka wytchnieniowa” ma na celu odciążenie członków rodzin lub opiekunów osób z niepełnosprawnościami poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach przez zapewnienie czasowego zastępstwa.
2. Usługi dostępne w ramach programu
Usługi opieki wytchnieniowej są skierowane do mieszkańców gminy Dolice. Jest to forma wsparcia dla członków rodzin opiekunów osób niepełnosprawnych, którzy na co dzień są zaangażowani w sprawowanie opieki na tymi osobami.
Osoba sprawująca dotychczasową opiekę nad osobą niepełnosprawną musi mieszkać we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą z niepełnosprawnością, która wymaga stałej opieki w zakresie potrzeb życia codziennego.
Opiekunem może zostać osoba wskazana przez uczestnika Programu lub opiekuna sprawującego bezpośrednią opiekę nad osobą niepełnosprawną, która nie jest członkiem rodziny tej osoby i posiada dokument zapewniający realizację usługi w zakresie adekwatnym do indywidualnych potrzeb osoby niepełnosprawnej lub osoby posiadające co najmniej 6-miesięczne udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy/opieki osobom niepełnosprawnym, udokumentowane pisemnym oświadczeniem podmiotu, który zlecał udzielanie bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym. Usługi opieki wytchnieniowej będą świadczone w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej.
3. Grupa docelowa
Program adresowany jest do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:
- dziećmi do ukończenia 16 roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności konieczności stałej lub długotrwałej opieki;
- osobami niepełnosprawnymi posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności (ZUS, KRUS) – którzy wymagają usług opieki wytchnieniowej.
4. Działania i efekty programu
Każdy uczestnik programu otrzyma wsparcie w formie usług opieki wytchnieniowej w liczbie do 200 godzin, świadczonych nieodpłatnie. Dzięki temu wsparciu opiekunowie będą dysponować czasem, który mogą przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw.
W 2024 r. przewidziano, że do programu zostanie zakwalifikowanych 8 osób, tj. 8 opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobami dorosłymi.
5. Karta zgłoszenia do programu „Opieka wytchnieniowa" - edycja 2024:
W celu zgłoszenia się do programu należy złożyć Kartę zgłoszenia (stanowiącą załącznik nr 7 do Programu) wraz z kopią aktualnego orzeczenia (oryginał do wglądu osoby przyjmującej zgłoszenie). Złożenie wniosku nie jest jednoznaczne z otrzymaniem wsparcia w ramach programu.
6. Termin naboru wniosków
Wnioski przyjmowane będą do 15 marca 2024 r. W przypadku wpłynięcia większej liczby zgłoszeń (wsparcie planowane jest dla ośmiu osób), wówczas w pierwszej kolejności uwzględniane będą potrzeby członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobą z niepełnosprawnością, która stale przebywa w domu i nie korzysta z innego wsparcia.
7. Miejsce składania wniosków
Kartę zgłoszenia do Programu wraz z kserokopią orzeczenia oraz podpisaną klauzulą informacyjną można składać:
1. W siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dolicach, budynek przy ul. Ogrodowa 18, w pon. w godz. od 8.00 do 16.00 oraz od wtorku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30 pokój 117.
2. Pocztą tradycyjną na adres: Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dolicach, ul. Ogrodowa 16, 73-115 Dolice.
3. W formie elektronicznej, dokumenty podpisane profilem zaufanym, za pośrednictwem platformy e-PUAP na adres: /OPSDolice/domyslna
8. Kontakt telefoniczny: Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Dolicach, tel. 91 564 01 29 wew. 60 lub 530 421 232