Gmina Dolice to gmina wiejska położona w zachodniej części województwa zachodniopomorskiego, w powiecie stargardzkim, którą obecnie zamieszkuje 6990 mieszkańców. Teren gminy zajmuje 237 km. Gmina posiada 26 miejscowości, które tworzą 22 sołectwa, z których największym jest sołectwo Dolice liczące ok. 1770 mieszkańców. Gmina Dolice jest typowo gminą rolniczą. Użytki rolne zajmują 70% jej powierzchni.
Na terenie Gminy Dolice znajduje się wiele pomników przyrody oraz zabytków (głównie kościołów). Jednym z ciekawszych zabytków jest dzwonnica kozłowa drewniana z ok. połowy XIX w. zlokalizowana przy kościele filialnym z XV/XVI w. Obie budowle znajdują się w m. Strzebielewo. Na uwagę zasługuje również kościół w Warszynie pochodzący z XIII w. oraz kościół w Krępcewie z XV w. gdzie znajduję się krypta rodu von Wedel. Znakiem rozpoznawalnym gminy są słynne na całą Polskę grobowce megalityczne, odkrywane na tym terenie. Jest ich w sumie kilkanaście. Ostatni został odkryty w grudniu 2024 roku i zlokalizowany jest w Dolicach jak większość pozostałych. Megality i historia z nimi związana corocznie przyciąga do naszej gminy wielu turystów oraz miłośników archeologii. Po raz pierwszy 2024 roku zorganizowano trwające przez trzy dni Europejskie Dni Archeologii.
Ważnym elementem działalności gminy jest współpraca z organizacjami pozarządowymi, które aktywnie uczestniczą w życiu kulturalnym i sportowym mieszkańców. Gmina promuje aktywności i zdrowy styl życia wspierając działalność klubów sportowych oraz rozwija bazę do uprawiania sportów. W ostatnim czasie zmodernizowano stadion sportowy w Dolicach oraz zamontowano oświetlenie na boisku treningowym w Dolicach. Obecnie na terenie gminy działa 5 klubów sportowych w tym Dolicka Liga Darta, i dwie Akademie Piłkarskie, trenujące młodych piłkarzy. Uczniowie Szkół Podstawowych działających na terenie gminy uczestniczą, w turniejach sportowych gdzie zdobywają, wysokie punktacje. Najwyższym osiągnięciem ostatniego roku jest zdobycie pierwszego miejsca przez uczennice Szkoły Podstawowej in. Olimpijczyków Polskich w Rzeplinie w piłce ręcznej podczas Igrzysk Dzieci kat. dziewcząt w powiecie stargardzkim. Mieszkańcy naszej gminy nie tylko aktywnie uczestniczą z w życiu gminy, ale i zachęcają do aktywności innych. Pan Piotr Matkowski, - mieszkaniec naszej gminy zdobył tytuł „Animatora Roku 2024” w konkursie Aktywna Szkoła. Pan Piotr od wielu lat prowadzi zajęcia sportowe dla dzieci i dorosłych w gminie, tym samym zachęca do aktywnego spędzania czasu.
W naszej gminie działa kilka Kół Gospodyń Wiejskich, a najstarsze z nich powstało dziewięć lat temu. Panie działają aktywnie kultywując tradycje i zwyczaje jak dawniej. Są sposobem na integrację lokalnych społeczności. Współpracują między innymi z samorządami gminnymi, Ochotniczymi Strażami Pożarnymi i szkołami oraz ośrodkiem kultury i innymi organizacjami pozarządowymi. Organizują kursy i zajęcia dla różnych grup wiekowych. Wymiana pomysłów w obrębie koła daje motywację do osobistego rozwoju jego członków. Daje to pole do rozszerzenia własnych zainteresowań i pasji oraz zdobycia nowych umiejętności. Członkowie uczą się m.in.. Jak wytwarzać kosmetyki naturalne, jak wykorzystywać nowe technologie w gotowaniu.
W gminie prężnie rozwija się działalność kulturalna. Działa Gminne Centrum Kultury oraz dziesięć świetlic wiejskich, w których odbywają się zajęcia aktywizujące dzieci i dorosłych. Wspólnie z wójtem oraz jednostkami pomocniczymi organizowane są imprezy cykliczne kultywujące historię i tradycję. Do najstarszych należy „Kolęda w Tradycji Polskiej” w 2025 roku odbyła się 25 jubileuszowa edycja tego wspaniałego wydarzenia, podczas którego na scenie zaprezentowali się młodsi i starsi mieszkańcy naszej gminy. A niewątpliwie nowością kulturalną jest „Kino pod chmurką” oraz scena plenerowa, które Gminne Centrum Kultury zakupiło dzięki pozyskanym funduszom zewnętrznym.
Ostatni czas dla gminy Dolice to czas realizacji dużych inwestycji. W ubiegłym roku oddano do użytku Centrum Opiekuńczo Mieszkalne. To miejsce, które zapewnia wsparcie w formie całodobowego pobytu, z dostępem do usług opiekuńczych i rehabilitacji. Celem placówki jest łączenie niezależnego zamieszkiwania z profesjonalną opieką, aby poprawić jakość życia osób z niepełnosprawnościami, dysponuje 20- stoma miejscami, w tym 14 na pobyt dzienny i 6 na pobyt stały.
Priorytetem dla Gminy są w dalszym ciągu inwestycje drogowe zarówno w zasięgu gminnym, jak i powiatowym. W ostatnim czasie zostało zakończonych sporo zadań, a także zostały rozpoczęte kolejne. Zmodernizowano sieci wodociągowe i kanalizacyjne. Na terenie gminy powstała stacja meteorologiczna, która dostarczy cennych danych, umożliwiających efektywniejsze planowanie upraw i zarządzanie zasobami wodnymi, a także będą podstawą do ubiegania się o ewentualne odszkodowania spowodowane suszą.
Gmina Dolice stawia na rozwój najmłodszych mieszkańców. W nowo wybudowanym gminnym przedszkolu na co dzień rozwija swoje talenty prawie setka dzieci. Na terenie całej gminy zmodernizowano i dostosowano place zabaw do potrzeb najmłodszych mieszkańców. Rozpoczęły się przygotowania do budowy nowoczesnego klubu malucha, który zapewni opiekę trzydziestu dzieciom i zwiększy szanse zatrudnienia młodych mam.